Intalnire catehetica

Viața parohiei Aprilie 13, 2015

Prima intalnire catehetica, organizata dupa Slujba Invierii a doua. Preotul paroh Bogdan Racu a vorbit credinciosilor despre importanta intelegerii invataturilor de credinta pe care le aud in imnele cantate la strana si in rugaciunile rostite in altar. A aratat ca un cadru randuit de Biserica pentru mai buna intelegere a mesajului credintei este cateheza si i-a invitat pe cei prezenti sa participe activ la acest dialog din care vor intelege mai bine care este locul si rolul lor in biserica. Parintele coslujitor Paul Rusu a explicat semnificatia si importanta slujbei Vecerniei din Duminica Invierii, cunoscuta in popor si sub numele "A doua Inviere". A urmat apoi un moment de poezie, sustinut de una din enoriasele parohiei noastre, care a recitat "Christos a inviat" - de Alexandru Vlahuta. La sfarsit, cu totii am ciocnit un ou rosu si am servit pasca si cozonac.