Hramul bisericii - Sf. M. Mc. Gheorghe

Viața parohiei Aprilie 23, 2015

Miercuri, 22 aprilie 2015, a fost oficiată Vecernia hramului principal al parohiei noastre, in cinstea Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă. Au participat un număr impresionant de credincioşi, care s-au rugat alături de cei 12 clerici prezenţi. Ne+au onorat cu prezenţa: pr. dr. prof. Cristian Alexandru Barnea – inspector pentru disciplina Religie în cadrul Isj Iaşi; pr. dr. prof. Dragos Ciprian Bahrim – directorul Seminarului Teologic Ortodox din Iaşi; pr. dr. Eugen Sebastian Teacu – inspector eparhial şi directorul Centrului de formare din cadrul Fundaţiei „Varlaam Mitropolitul”; pr. Claudiu Gheorghiasa – ostenitor în cadrul Centrului Eparhial Iaşi; pr. prof. Gabriel Coroamă – de la Seminarul Teologic Ortodox din Iaşi; pr. dr. prof. Constantin Simiraş – de la Seminarul Teologic Ortodox din Iaşi; pr. Vasile Cristian – responsabil cu cateheza în cadrul Protopopiatului Iaşi 1; pr. dr. Neculai Dorneanu – responsabil cu cateheza în cadrul Protopopiatului Iaşi 2; pr. Cristian Rotaru – parohul parohiei Sf. Dumitru Balş din Iaşi şi diac. prof. Mihai Ursache – de la Seminarul Teologic Ortodox din Iaşi.

Cuvântul de învătătură a fost rostit de pr. dr. prof. Cristian Alexandru Barnea care a arătat actualitatea modelului Sf. M. Mc. Gheorghe pentru creştinii zilelor noastre. Părintele paroh Bogdan Racu a mulţumit, în numele enoriaşilor şi a preotului coslujitor Paul Rusu, tuturor celor prezenţi. După ce au fost miruiţi şi au primit litia, credincioşii au primit din partea parohiei icoana şi acatistul Sf. M. Mc. Gheorghe şi un pachet cu alimente.