Crezul - sinteza invataturii de credinta

Viața parohiei Iulie 8, 2015

Crezul - sinteza invataturii de credinta

În parohia „Sf. Gheorghe Lozonschi” Iaşi a avut loc concursul „Crezul - sinteza învăţăturii de credinţă”. Activitatea a fost dedicată copiilor din această parohie şi s-a desfăşurat pe parcursul a 4 duminici. Părintele paroh Bogdan Racu, alături de părintele coslujitor Paul Rusu, au avut 3 întâlniri cu copiii, în cadrul cărora aceştia au învăţat despre importanţa şi semnificaţia Crezului – ca simbol al credinţei creştine.
     A patra întâlnire catehetică, desfăşurată astăzi, la sfârşitul Sfintei Liturghii, s-a concretizat întru-un concurs. Într-o primă parte, copiii au rostit Crezul în biserică, în faţa credincioţilor, ca mărturisire a credinţei noastre, urmand apoi ca în partea a doua a concursului să răspundă întrebărilor venite din partea celor doi preoţi despre învăţăturile şi simbolurile Crezului.
     Concursul s-a finalizat prin acordarea de diplome şi premii, constând în cărţi şi dulciuri, oferite de Parohia noastră şi Societatea Ortodoxa a Femeilor Iaşi.