Anunț finalizare proiect ”Realizarea documentațiilor tehnice pentru restaurarea și consolidarea Bisericii ”Sf. Gheorghe” si Sf. Ecaterina Lozonschi”

Viața parohiei Noiembrie 26, 2021

Biserica „Sf. Gheorghe” și „Sf. Ecaterina” Lozonschi a finalizat implementarea proiectul de finanțare cu titlul: ”Realizarea documentațiilor tehnice pentru restaurarea și consolidarea Bisericii ”Sf. Gheorghe” si Sf. Ecaterina Lozonschi”.

Finanțarea a fost asigurată de către Institutul Național al Patrimoniului (INP) în cadrul Subprogramul: Documentații tehnico-economice pentru intervenții asupra monumentelor istorice, sesiunea de finanțare: INP 1/2021. în baza contractului de finanțare nr.16 din 10.05.2021.

Obiectivul general al proiectului a constat în: scoaterea din pericol a monumentului istoric categoria B - BISERICA ”SF. GHEORGHE SI SF. ECATERINA LOZONSCHI”, COD LMI IS-II-M-B-03807.

Valoarea totală a proiectului a fost de 155.536,67 lei din care valoarea finanțării acordate este de 139.983,00  lei.

Principalele rezultate ale proiectului de finanțare obținute sunt:

• Proiectul tehnic (PFU) privind conservarea și restaurarea picturii murale a Bisericii sf. Gheorghe si Sf. Ecaterina Lozonschi – Faza unică de proiectare, recepționat
  • Proiectul tehnic (PFU) privind conservarea și restaurarea iconostas, tron arhieresc, iconostase de închinare ale Bisericii sf. Gheorghe si Sf. Ecaterina Lozonschi – Faza unică de proiectare, recepționat
  • Proiect tehnic, Detalii de execuție și Documentație tehnică pentru obținere a autorizației de construire recepționată
  •  Mediatizarea proiectului realizată prin 2 evenimente (Atelier tematic: atelier tematic: ”Istoria oamenilor si locurilor” și ”Zilele porților deschise”) menite să aducă în prim plan atât finanțarea acordată de INP cât și redarea unor informații ce țin de istoria locașului de cult și personalitatea principalilor ctitori.
  • Realizarea si distribuirea de materiale de informare de tipul: pliantelor, afișelor și broșurilor.

Pr.dr. prof. Bogdan Racu

bogdanracu22@yahoo.com,

Citește alte articole despre: proiect